Technomac » Zastosowanie deski kompozytowej

+48 602 137 157 | pn - pt od 10.00 do 18.00 phone icon
27.01.2022
Udostępnij na Facebooku! Tweetnij!

Zastosowanie deski kompozytowej

Zastosowanie deski kompozytowej

Deska kompozytowa to materiał, który ma wszystkie zalety drewna, a przy tym pozbawiony jest jego wad. Wiele osób wie, że da się wykonać taras z deski kompozytowej, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że z kompozytu można zrobić także schody, podest, elewację domu, a nawet ławkę, piaskownicę czy donice na balkon. Jak układać deski kompozytowe? Jak zrobić z nich piękne i trwałe elementy architektury ogrodowej? Podpowiadamy!

Czym jest deska kompozytowa?

Kompozyt łączy zalety drewna i wytrzymałego tworzywa. To mieszanka naturalnej mączki drzewnej oraz różnych rodzajów termoplastycznych tworzyw sztucznych. Łączy się je i kompresuje, dzięki czemu tworzą twardą i bardzo wytrzymałą deskę kompozytową.

Deski kompozytowe do złudzenia przypominają naturalne drewno. Mają jego kolor i strukturę, a nawet charakterystyczne ryflowanie. W przeciwieństwie do zwykłego drewna deska kompozytowa jest jednak całkowicie odporna  na słońce, opady, wysoką i niską temperaturę. Nie gnije, nie blaknie ani nie wypacza się. Nie jest też podatna na szkodniki drewna i pleśń. Tarasu, elewacji czy schodów z deski kompozytowej nie trzeba też konserwować.

Schody z deski kompozytowej

Deski kompozytowe świetnie się sprawdzą jako materiał na schody. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają, jeśli połączy się je z identycznym wykończeniem tarasu czy elewacji – dom i jego otoczenie będą się prezentować wówczas spójnie i nowocześnie.

Dużą zaletą schodów z deski kompozytowej jest ich trwałość. Poradzą sobie nawet w często użytkowanych miejscach. Doskonałym pomysłem będzie zwłaszcza połączenie kompozytu z metalową konstrukcją lub z betonem.

Jak zrobić schody z kompozytu? W przypadku konstrukcji stalowej montaż schodów z deski kompozytowej jest dosyć prosty. Deski przycina się na odpowiednią miarę i przymocowuje wkrętami lub klipsami. To drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że system łączenia pozostaje niewidoczny. Jeśli deskami kompozytowymi wykańcza się schody z betonową wylewką, konieczne jest zamontowanie na nich legarów, na których układa się deski. Najlepiej zlecić te czynności specjalistom z firmy dostarczającej deski kompozytowe – masz wtedy pewność, że Twoje schody będą wykonane poprawnie.

Parkiety przemyslowe i mozaika drewniana wedzona 300x200 - Zastosowanie deski kompozytowej

Podesty i sceny z kompozytu

Deski kompozytowe są doskonałym materiałem do wykonania powierzchni takich jak podesty i sceny. Nie wymagają regularnej konserwacji, są też o wiele odporniejsze i wytrzymalsze od naturalnego drewna. Wyróżniają się wysoką odpornością na promienie słoneczne i wilgoć.

Z tego powodu zdają egzamin w inwestycjach użytku publicznego i są często wybierane przez architektów i inwestorów do wykonania podestów i scen w nowoczesnych projektach architektonicznych. A nowoczesne rozwiązania uznanych dostawców idealnie naśladują tak lubiane, także w architekturze komercyjnej publicznej, naturalne drewno.

Deska kompozytowa na balkonie

Deski kompozytowe można także bez problemu wykorzystać do wykończenia podłogi na balkonie. To bardzo dobra alternatywa dla drewnianej posadzki, która w polskich warunkach szybko się wypacza i gnije, a jednocześnie sposób, by balkon wyglądał naturalnie i modnie, niczym przedłużenie salonu z piękną drewnianą podłogą.

Deski kompozytowe na balkon warto wybrać z oferty sprawdzonego dostawcy. Najlepsze będą podwójnie ryflowane i wyposażone w prosty system montażu za pomocą nierdzewnych klipsów. Dzięki temu do jej przytwierdzenia nie trzeba przewiercać powierzchni, a podłoga balkonu pozostanie gładka.

Szerokość przeciętnej deski kompozytowej na balkon czy taras to zwykle 14,5 cm. Trzeba pamiętać, że do wysokość konstrukcji takiej podłogi oprócz grubości samej deski (np. 25 mm) to także grubość legarów – całość konstrukcji może wynosić ok. 56 mm.

deski kompozytowe 300x201 - Zastosowanie deski kompozytowej

Deska kompozytowa na taras

Taras z deski kompozytowej to najpopularniejszy sposób zastosowania kompozytu. Taras wyłożony taką deską nie wymaga konserwacji jak zbliżony do niego wyglądem taras drewniany, a jednocześnie daje ciekawy efekt wizualny, pożądany zarówno w nowoczesnych projektach domów, jak i tych tradycyjnych.

Jak układać taras z desek kompozytowych? Dużą zaletą kompozytu jest to, że nie wymaga izolacji. Legary można kłaść bezpośrednio na podłożu np. na betonie. Ważne tylko, aby przylegały do niego idealnie, dlatego wylewka pod taras musi być bardzo równa. Potrzebny będzie również minimalny spadek pozwalający na odpływ wody.

Standardowe panele kompozytowe montuje się za pomocą nierdzewnych łączników-klipsów. Krawędzie tarasu wykańcza się dodatkowo specjalnymi listwami maskującymi. Tak wykonany taras nie wymaga malowania ani odnawiania.

Ile kosztuje taras z desek kompozytowych? To zależy od wyboru konkretnej oferty producenta. Sama deska kompozytowa to najczęściej wydatek od 100 do 200 zł/m2. O wycenę najlepiej bezpośrednio prosić dostawcę desek.

Deska kompozytowa na elewację

Deski kompozytowe coraz częściej wykorzystuje się również do wykończenia elewacji domów i innych budynków. Imitują naturalne drewno, a nie wymagają renowacji i regularnej konserwacji. Są też trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

Delikatnie ryflowane deski kompozytowe z przeznaczeniem na elewację mają strukturę naturalnego drewna i szeroki wybór kolorów. Montuje się je za pomocą niewidocznych klipsów i wkrętów, dlatego elewacja wygląda nowocześnie i minimalistycznie. Deski doskonale wyglądają w połączeniu z betonem, metalem i tynkiem. Można nimi wykończyć całą elewację lub użyć przy balkonach, loggiach, oknach czy strefie wejścia. Co więcej, nadają się do układania w poziomie i pionie.

Deska kompozytowa na ogrodzenie

Czy deska kompozytowa nadaje się na ogrodzenie? Oczywiście! To coraz popularniejsze rozwiązanie zwłaszcza na niewielkich, miejskich działkach – kompozytowe płoty szczelnie chronią przed wzrokiem przechodniów, są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, wytrzymałe na warunki atmosferyczne i łatwe w montażu.

Producenci oferują deski obustronne, które doskonale wyglądają właśnie w roli nowoczesnego, świetnie imitującego drewna ogrodzenia.

Donice, piaskownice i ławki z desek kompozytowych

Donice z deski kompozytowej mają wiele zalet. Prezentują się nowocześnie, a przy tym naturalnie niczym donice z drewna. Będą dobrym wyborem na kompozytowym tarasie czy balkonie. Stworzą świetne tło dla wielu ogrodowych roślin czy ozdobnych traw. Łatwo się je czyści, wyróżniają się też wytrzymałością na wodę i słońce. Podobne zalety mają również ławki z desek kompozytowych czy piaskownice.

Deski kompozytowe to nowoczesny materiał budowlany, który cieszy się coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że wytrzymały, atrakcyjny wizualnie i łatwy w montażu kompozyt jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko na tarasy, ale także na elewacje, schody czy elementy małej architektury ogrodowej.