Technomac » Jak zamontować deskę kompozytową? Praktyczny poradnik

+48 602 137 157 | pn - pt od 10.00 do 18.00 phone icon
12.11.2020
Udostępnij na Facebooku! Tweetnij!

Jak zamontować deskę kompozytową? Praktyczny poradnik

Jak zamontować deskę kompozytową? Praktyczny poradnik

Deska kompozytowa skutecznie wypiera tradycyjne drewniane podłogi tarasowe oraz dekoruje elewacje domów. Nie dlatego, że moda na drewno przemija, ale przede wszystkim z powodu jej bezsprzecznych walorów wizualnych i praktycznych. Montaż deski tarasowej i elewacyjnej z kompozytu jest łatwiejszy, a sama deska jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne, działanie insektów czy grzybów. Oznacza to, że raz zamontowana deska kompozytowa na tarasie, balkonie albo elewacji, będzie służyć przez lata.

Deska kompozytowa — warto wiedzieć przed montażem

Zacznijmy od tego, co to jest deska kompozytowa. Dla wielu osób spoza branży budowlanej to wciąż nowość. Kompozyt powstaje ze zmieszania mączki drzewnej oraz polichlorku winylu. Deski mają więc naturalną bazę i domieszkę tworzywa, wygląd drewna, ale właściwości produktu powstającego w fabryce. Jednocześnie można stare i już niepotrzebne deski poddać recyklingowi. Deska kompozytowa w dotyku przypomina drewno, ale mieszanka zapewniają jej trwałość, kolor i odporność. Idealnie nadają się do wyłożenia tarasu albo elewacji.

Deska kompozytowa tarasowa3D Orzech bt 300x156 - Jak zamontować deskę kompozytową? Praktyczny poradnik

Specyfika układania deski kompozytowej

Na elegancki i trwały taras z deski kompozytowej składają się najczęściej legary, maskownice oraz stalowe łączniki, które umożliwiają mocowanie desek tak, by niewidoczne były żadne wkręty. Sprawę ułatwia fakt, że deski kompozytowe nie mają sęków, są proste i jednolite, więc taras będzie idealny, nie trzeba też obawiać się drzazg, ani wystających gwoździ czy wkrętów.

Deski kompozytowe można kłaść bezpośrednio na betonie, nie wymagają izolacji, dlatego legary kładzie się po prostu na podłożu, przy czym wylewka musi być równa i zapewniać odpływ wody. Ponieważ deski są w środku puste, producenci zapewniają specjalne listwy maskujące krawędzie tarasu, by całość wyglądała naprawdę estetycznie.

Czy mogą po drodze pojawić się jakieś kłopoty? Jeśli taras lub balkon są niewymiarowe, mogą pojawić się problemy z mocowaniem przyciętej wzdłuż deski. Przycinanie w poprzek nie stanowi jednak problemu i cały taras można stworzyć w zaledwie jeden dzień.

Instrukcja montażu deski tarasowej

Kupując deskę kompozytową, możemy zdecydować się na usługę montażu, jednak wielu domowych majsterkowiczów podejmuje się tej pracy samodzielnie. O tym, jak kłaść deskę terasową można po prostu wcześniej poczytać.

Prace należy zacząć od dopasowania rodzaju i wysokości podłoża, żeby wyjście z domu na taras nie wiązało się z przechodzeniem przez próg. Montaż deski kompozytowej na tarasie i balkonie zaczyna się od przytwierdzenia i zamontowania specjalnej szyny, którą można dociąć do wymaganego rozmiaru. Szyny układa się w odstępach, które pozwolą na zamontowanie wszystkich elementów. Przydają się tutaj takie proste narzędzia jak miara, poziomica i ołówek. Niewidoczny system montażu desek tarasowych możliwy jest dzięki taśmie, na którą przykleja się szyny. Pomocne są także specjalistyczne klipsy, nie trzeba więc nawet wiertarki.

Każda deska kompozytowa posiada rowki i szczeliny mocujące, dlatego deski należy układać i dociskać. Wystarczy, że są one przycięte na właściwą długość. Wszystkie deski trafiają na swoje miejsce, szczeliny są równe, nie trzeba korzystać z miarki ani nie trzeba mieć szczególnie fachowego oka. Na desce nie zostaną żadne ślady po wkrętach i mocowaniach, nic więc nie będzie rdzewiało, ani zagrażało osobom chodzącym po tarasie bez butów.

Ostatnim etapem prac podczas układania systemu niewidocznego montażu deski kompozytowej jest zadbanie o detale, czyli wykończenie brzegów, by do pustych desek nie dostawała się woda, zanieczyszczenia biologiczne i by brzegi nie zostały ostre i nieprzyjemne w dotyku. Taras z deski kompozytowej zachowa wtedy swój nienaganny wygląd przez dłuższy czas.

Choć wszystko tutaj wydaje się proste, a są jeszcze łatwiejsze rozwiązania, czyli montaż deski kompozytowej bez legarów. Wtedy deska montowana jest bezpośrednio do podłoża, czyli betonowej wylewki.

Walorem systemu montażu deski kompozytowej jest nie tylko wyjątkowa prostota, ale też to, że gdy jedna z desek się uszkodzi albo gdy trzeba ją wyjąć w związku z jakąś przebudową, można ją wyczepić i wyjąć, wystarczy użyć odpowiednich kluczy.

Deski kompozytowe można też zamontować na schodach, jeśli taras jest znacznej wysokości i do zejścia z niego do ogródka potrzeba kilku stopni. Montaż tarasu z desek kompozytowych warto przeprowadzić w ciepły i słoneczny dzień. Zacząć pracę warto rano, by do końca dnia mieć gotowy efekt. Z tarasu można cieszyć się już tego samego wieczora.

home tile bg1 e1541756489800 - Jak zamontować deskę kompozytową? Praktyczny poradnik

Elewacje z kompozytu

Montaż desek elewacyjnych

Deski kompozytowe można wykorzystać także na elewacjach budynków. Najczęściej stanowią element dekoracyjny, zastępując naturalne, mniej trwałe i trudniejsze w ułożeniu drewno. Deski elewacyjne układać można na styropianie docieplającym dom. Na podłożu trzeba jednak wykonać warstwę zbrojną, następnie nałożyć tynk, a na fragmentach elewacji, na których ma znajdować się deska kompozytowa, tworzy się łaty z konstrukcji drewnianych, elewacyjnych czy stalowych.

Deski elewacyjne kompozytowe posiadają z pewnością jedną, dużą zaletę: z montażem poradzi sobie każdy domowy majsterkowicz. Dodatkowo takie deski elewacyjne można układać poziomo lub pionowo, co zapewnia nieograniczone możliwości aranżacji ścian zewnętrznych.