Technomac » Deski elewacyjne kompozytowe – prosty sposób na wykończenie domu

+48 602 137 157 | pn - pt od 10.00 do 18.00 phone icon
25.05.2022
Udostępnij na Facebooku! Tweetnij!

Deski elewacyjne kompozytowe – prosty sposób na wykończenie domu

Deski elewacyjne kompozytowe – prosty sposób na wykończenie domu

Zwieńczeniem każdego domu powinna być elegancka fasada. Do jej wykonania idealnie nadają się deski elewacyjne kompozytowe, które są niezwykle trwałe i przez wiele lat zachowują naturalny wygląd. Dlatego tak chętnie są wybierane przez osoby, które budują dom lub chcą odświeżyć elewację budynku.

Alternatywa dla klasycznego drewna

Deski kompozytowe to nowoczesny materiał, który coraz częściej jest stosowany w branży budowlanej. Kompozyt składa się z dwóch głównych substancji. Pierwszą z nich są włókna drewniane lub mączka drzewna, a więc drobinki otrzymywane w trakcie obróbki drewna lub wyrobów drewnopochodnych. Drugi składnik, będący jednocześnie spoiwem, stanowi tworzywo sztuczne.

Dzięki takiemu połączeniu, deski elewacyjne kompozytowe zachowują właściwości drewna, mając jednocześnie znacznie więcej zalet niż tradycyjne rozwiązanie. Dlatego stanowią bardzo dobrą propozycję dla osób, które szukają estetycznego i naturalnego materiału wykończeniowego.

Technomac deska kompozytowa tarasowa granit 3D 300x300 - Deski elewacyjne kompozytowe - prosty sposób na wykończenie domu

Dlaczego warto wybrać deski kompozytowe na elewację?

Ze względu na walory wizualne i praktyczne, deski kompozytowe są coraz częstszym wyborem osób, które budują lub remontują dom. Panele najczęściej podkreślają nowoczesny styl bryły budynku, ale sprawdzą się również jako klasyczna elewacja, ponieważ bardzo dobrze imitują drewno. Każdy dom wykończony deską kompozytową wygląda oryginalnie i stylowo. Ponadto szeroki wybór różnych rodzajów paneli sprawia, że inwestor bez problemu znajdzie coś pod swój gust.

Niemniej jednak, niezależnie od wybranego modelu, elewacyjna deska kompozytowa ma następujące właściwości:

  • jest prosta w montażu,
  • ma elegancki, ponadczasowy wygląd,
  • nie wymaga tylu częstych zabiegów pielęgnacyjnych, jak drewno,
  • elewacja kompozytowa jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia.

Prosty montaż desek elewacyjnych kompozytowych

Montaż paneli elewacyjnych jest bardzo łatwy. Dodatkowo do każdego produktu jest dołączona instrukcja obsługi. Jeśli ktoś czuje się na siłach i ma ku temu predyspozycje, może więc wykonać wszystkie prace samodzielnie. W ten sposób zaoszczędzi na wynagrodzeniu dla ekipy budowlanej.

Deski elewacyjne łączą się ze sobą za pomocą klipsów montażowych. Jednocześnie deski działają na zasadzie „pióro wpust” co powoduje, iż na elewacji kompozytowej nie ma widocznych wkrętów. Można je układać zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.

Przed położeniem kompozytu zaleca się ocieplenie budynku styropianem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu dystansu pomiędzy warstwą izolacyjną a wykończeniową. W tym celu stosuje się specjalne legary systemowe komorowe, które montuje się do ściany. Dzięki powstałej szczelinie zostaje zapewniona odpowiednia wentylacja budynku. Stelaż umożliwia również stabilne i równe ułożenie desek elewacyjnych.

Nowoczesna elegancja z elewacją z kompozytu

Niewątpliwie jedną z najważniejszych zalet desek kompozytowych jest ich wygląd oraz estetyka wykonania. Kompozyt tylko nieznacznie różni się wizualnie od drewna, dlatego elewacja ładnie się prezentuje o każdej porze dnia. W zależności od preferencji, panele mogą zdobić cały budynek, ścianę fasadową lub miejsca odpoczynku – balkony, loggie oraz tarasy.

Kompozyt elewacyjny ma jednolitą strukturę – nie występują na nim sęki ani zadry. Ma więc dużą przewagę nad innymi rozwiązaniami. Warto zwrócić szczególną uwagę na delikatnie ryflowaną deskę o wyglądzie i strukturze naturalnego drewna. Dostępna jest ona w kolorze jasnego brązu lub ciemnego orzecha. Znakomicie sprawdzi się w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, jak i przemysłowym.

Łatwość w dbaniu o elewację z desek kompozytowych

Deska kompozytowa, w przeciwieństwie do drewna, jest łatwa w utrzymaniu w czystości i nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Brud znajdujący się na elewacji budynku można łatwo usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej i zwykłej wody z płynem.

Deski z kompozytu są wodoodporne, dlatego nie ma ryzyka ich uszkodzenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zwykłego drewna, do którego pielęgnacji należy używać specjalnych środków czyszczących. Panele z tworzywa nie wymagają konserwacji.

Wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia

Kompozyt, dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki, składającej się przeważnie z włókien drewnianych oraz tworzywa sztucznego, jest niezwykle trwały. Odporny jest również na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Dlatego ma bardzo szerokie i praktyczne zastosowanie. Panele można montować zarówno od północnej strony budynku, jak i południowej. Nie zaszkodzą nim ani wilgoć, ani słońce.

Takich właściwości nie posiada zwykłe drewno, które jest bardzo podatne na działanie wody. Nawet prawidłowo zaimpregnowane i zakonserwowane drewniane deski szybko się starzeją. Proces ten można spowolnić, ale wymaga to z kolei częstych zabiegów pielęgnacyjnych i wydawania dodatkowych pieniędzy. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest deska kompozytowa na elewacje, której żywotność dochodzi nawet do 15 lat.