Technomac » Faq

+48 602 137 157 | pn - pt od 10.00 do 18.00 phone icon

Faq

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Promienniki podczerwieni FAQ to odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Często w przypadku technologicznie zaawansowanych, skomplikowanych produktów takich jak promienniki podczerwieni automatycznie przychodzą nam na myśl – najpóźniej w fazie planowania danego projektu – konkretne pytania dotyczące sposobu ich działania, wyposażenia, instalacji, sterowania, konserwacji i utrzymania. Chętnie na nie tutaj odpowiemy.Jeśli nadal nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub nasze wyjaśnienia nie są wystarczające skontaktuj się z nami drogą mailową technomac@technomac.pl lub telefoniczną 602-137-157. Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego promiennika podczerwieni do ogrzewania.

O promieniowaniu podczerwonym (zakresy fal, działanie itp.)

Co oznaczają informacje o zakresach fal podczerwonych? Co oznacza: promieniowanie o średniej długości fali („IR-B medium wave” – HEATSCOPE Vision) i szybka podczerwień o średniej długości fali („IR fast medium wave” – HEATSCOPE Spot)?

Na początek należy zaznaczyć, że promieniowanie podczerwone nie ma nic wspólnego z widocznym lub niewidocznym światłem czerwonym. Podczerwień jest zasadniczo niewidzialna – decydujące znaczenie ma tutaj natomiast długość fali promieniowania.

Z fal średnich („IR-B medium wave”) korzystają promienniki HEATSCOPE Vision. W ich przypadku ciepło wnika w skórę tylko na głębokość 1,5–2 mm. Efektem jest łagodne zwiększenie temperatury otoczenia przy jednoczesnym przyjemnym, odczuwalnym uczuciu ciepła na skórze. Ten rodzaj promieniowania podczerwonego nadaje się do stosowania w pomieszczeniach i na osłoniętych od wiatru powierzchniach zewnętrznych.

Szybkie fale średnie („IR-B fast medium wave”) pojawiają się już w chwilę po włączeniu promiennika HEATSCOPE Spot. Wnikają one w skórę na głębokość około 2–2,5 mm i sprawiają, że rozprzestrzenia się po niej przyjemne uczucie ciepła. W tym przypadku otoczenie ulega mniejszemu ogrzaniu, a w strefie padania promieni temperatura powietrza utrzymuje się na stałym, przyjemnym poziomie. Promienniki emitujące szybkie promieniowanie o średniej długości fali można stosować także na powierzchniach bardziej narażonych na podmuchy wiatru.

Szczegółowe informacje o podczerwieni można znaleźć w naszej prezentacji o promieniowaniu podczerwonym. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć więcej o działaniu podczerwieni oraz zdobyć więcej ogólnych informacji na jej temat, wystarczy kliknąć tutaj.

Czy promieniowanie emitowane przez promienniki podczerwieni jest niebezpieczne?

Średnie i szybkie średnie promieniowanie emitowane przez promienniki podczerwieni HEATSCOPE jest nieszkodliwe. Przy jego wytwarzaniu nie powstaje jaskrawe światło czerwone, które może podrażniać oczy, lecz maksymalnie stonowane, nastrojowe światło o natężeniu od 0 do 600 luksów (dużo poniżej natężenia światła słonecznego). Sposób wydzielania ciepła jest oparty na naturalnych procesach. Ciepło emitowane przez model HEATSCOPE Spot wnika maksymalnie na głębokość 2,5 mm w skórę, a w przypadku modeli Vision – 2 milimetrów, głębokość penetracji tkanki jest zatem bardzo niewielka.

Działanie promienników ciepła HEATSCOPE

Jak działają promienniki podczerwieni, np. takie jak modele z serii HEATSCOPE?

Promienniki podczerwieni, takie jak Vision i Spot, ogrzewają – w zależności od modelu – w sposób bezpośredni, tzn. w niewielkim stopniu ocieplają swoje otoczenie (co ma miejsce w przypadku klasycznych systemów lub lamp grzewczych), a w dużo większym powierzchnię materiałów i obiektów, na które padają promienie. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów grzewczych nie powstają zatem straty energetyczne, wynikające z procesu konwekcji. Dzięki temu stylowe promienniki Vision oraz mocne Spot działają dużo bardziej wydajnie i skutecznie!

Jakie są zalety promienników podczerwieni z serii HEATSCOPE w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania (np. lamp grzewczych)?

W odróżnieniu od lamp grzewczych promienniki podczerwieni HEATSCOPE nie zajmują wolnej przestrzeni, generują zdecydowanie mniejsze koszty eksploatacyjne, strefa padania promieni cieplnych jest dużo większa, a ich stosowanie wiąże się z dużo mniejszą emisją dwutlenku węgla. Poza tym urządzenia HEATSCOPE nie dystrybuują ciepła tylko punktowo i wymagają dużo mniej zabiegów konserwacyjnych, ponieważ nie korzystają z butli gazowych, które trzeba regularnie wymieniać. Dodatkowo w przypadku promienników HEATSCOPE nie występują uciążliwości spowodowane zapachem lub hałasem, ponieważ ich „czyste” i ciche działanie wynika z tego, że są zasilane prądem (220-240 V AC / 50 Hz).

Co oznaczają skróty literowe w nazwach produktów (np. „ZE” w nazwie „MHS/ZE2400BK.100” promiennika, który występuje zazwyczaj jako „MHS 2400” – czy są między nimi jakieś różnice)?

Skrót „ZE” oznacza „promiennik bezświetlny” (zero light) – w przypadku tego urządzenia (HEATSCOPE Zero) chodzi o wersję promiennika Heatstrip™, która była produkowana do początku 2014 roku, ale w chwili obecnej nie ma jej już w sprzedaży.

„VE” i „VT” to skróty opisujące stylowe promienniki Vision – są one dostępne z dwustopniowym przełącznikiem zewnętrznym (VE) lub z trzystopniowym regulatorem zdalnym (VT).

Natomiast „SM” i „SP” to skróty opisujące mocne promienniki Spot – także w ich przypadku można dokonać wyboru pomiędzy dwustopniowym przełącznikiem zewnętrznym (SM) i trzystopniowym regulatorem zdalnym (SP).

Jaka jest żywotność podwójnych prętów karbonowych (HEATSCOPE Vision i Spot) w urządzeniach, zainstalowanych zgodnie z instrukcją w miejscach, które spełniają wszystkie wymogi eksploatacyjne?

Wszystkie promienniki HEATSCOPE wymagają bardzo niewiele zabiegów konserwacyjnych. Po prawidłowej, zgodnej z instrukcją instalacji elementy grzewcze mają żywotność wynoszącą przynajmniej 10 000 godzin użytkowania.

Jaki stopień ochrony IP mają promienniki podczerwieni HEATSCOPE?

Promienniki HEATSCOPE Vision i Spot, korzystające z karbonowych elementów grzewczych, mają stopień ochrony IP44 (niezależnie od miejsca montażu).

Pierwsza cyfra w oznaczeniu stopnia IP opisuje poziom ochrony przed przedostawaniem się ciał stałych (X = brak ochrony, 4 = ochrona przed ciałami stałymi o średnicy ponad 1 mm). Druga cyfra oznacza natomiast ochronę przed wnikaniem wody (0 = brak ochrony, 4 = ochrona przed kroplami padającymi ze wszystkich stron).

Ogólne koszty eksploatacji promienników podczerwieni HEATSCOPE

Jak wysokie są koszty eksploatacji promienników podczerwieni HEATSCOPE?

Przy założeniu, że cena prądu wynosi około 0,35 EUR/kWh, koszty użytkowania promienników ciepła HEATSCOPE wyniesie – w zależności od modelu – pomiędzy 0,56 EUR/h (HEATSCOPE Spot 1600 W) a 1,12 EUR/h (HEATSCOPE Vision 3200 W). Dla porównania: zwykła, zdecydowanie mniej wydajna lampa grzewcza o średniej mocy 13 kW pochłonie 4,55 EUR/h – czyli 4 razy więcej niż największy/najdłuższy promiennik HEATSCOPE!

Instalacja promienników HEATSCOPE

Czy promienniki ciepła z rodziny HEATSCOPE można instalować także na niezadaszonych tarasach?

W związku ze stopniem ochrony IP (IP44 w przypadku HEATSCOPE Vision i Spot) promienników HEATSCOPE można je instalować wyłącznie w miejscach zadaszonych. Jeżeli poszukują Państwo rozwiązania, które można by było zastosować na niezadaszonych powierzchniach, prosimy o kontakt – chętnie przygotujemy dla Państwa indywidualną propozycję.

W jaki sposób mogę zamontować promienniki podczerwieni z serii HEATSCOPE?

Do promienników HEATSCOPE Vision i Spot dołączone jest wszystko, co potrzebne do ich instalacji na suficie lub ścianie: uchwyty montażowe, doczepiane do tylnej części promiennika, wielostopniowe przeguby, umożliwiające dokładne ustawienie kąta padania promieni, oraz opcjonalne elementy dystansowe do instalacji na łatwopalnych powierzchniach.

Czy promienniki podczerwieni HEATSCOPE można instalować również na drewnie?

Przy zastosowaniu specjalnych elementów dystansowych nie jest to problemem (w przypadku promienników HEATSCOPE Vision i Spot elementy takie wchodzą w skład zestawu).

Czy mogę podłączyć promienniki podczerwieni HEATSCOPE bezpośrednio do źródła prądu?

Zgodnie z zalecanym sposobem instalacji promienników HEATSCOPE powinny one być podłączane do prądu za pośrednictwem oddzielnego bezpiecznika przez elektryka. Odpowiedni obwód jest w takim przypadku otwierany i zamykany za pomocą oddzielnego przełącznika. Oddzielny bezpiecznik jest obowiązkowy do każdego(!) promiennika.

Po zamontowaniu na jakiej wysokości promienniki działają najlepiej?

Optymalna wysokość instalacji zależy od konkretnego typu promiennika, otoczenia miejsca instalacji oraz wpływu wiatru (patrz również pozycja w menu: „Informacje techniczne”).

Stylowe promienniki HEATSCOPE Vision: do półotwartych powierzchni, takich jak osłonięte tarasy lub otwarte z jednej strony loggie; rekomendowana wysokość instalacji: 1,80–2,50 m (pod dachem)

Mocne promienniki HEATSCOPE Spot: do otwartych powierzchni, bardziej narażonych na działanie wiatru, takich jak tarasy, balkony, strefy dla palaczy lub obiekty gastronomiczne na świeżym powietrzu; rekomendowana wysokość instalacji: 1,80–3,00 m (pod dachem)

Jak mogę się dowiedzieć, które promienniki, w jakiej liczbie i w jakim rozmiarze są mi potrzebne do ogrzania konkretnych powierzchni zewnętrznych?

W tym celu wystarczy wypełnić nasz formularz kontaktowy, a chętnie Państwu doradzimy i zarekomendujemy właściwy typ promienników oraz ich wystarczającą liczbę. Podstawową zasadą jest to, aby na każdy metr kwadratowy powierzchni do ogrzania przypadała moc równa około 150-400 W – wartość ta zależy oczywiście od otoczenia miejsca instalacji, działania wiatru oraz wysokości montażu. Chętnie udzielimy Państwu szczegółowych porad w tym zakresie.

Ogólne informacje dotyczące wyposażenia promienników podczerwieni HEATSCOPE

Gdzie znajduje się wyjście przewodu zasilającego promienników HEATSCOPE?

Promienniki HEATSCOPE Vision oraz Spot: Wyjście przewodu zasilającego na promiennikach wyposażonych w karbonowe elementy grzewcze umieszczone jest na stałe na prawym, lekko ściętym boku promiennika, bezpośrednio obok wyłącznika całkowicie odcinającego zasilanie.

W jakich kolorach dostępne są promienniki podczerwieni HEATSCOPE?

Promienniki podczerwieni HEATSCOPE są oferowane wyłącznie w kolorze białym i czarnym.

Stylowy promiennik HEATSCOPE Vision jest dostępny z czarnym panelem frontowym z tworzywa szklano-ceramicznego Schott i korpusem w kolorze tytanowym lub białym panelem frontowym z tworzywa szklano-ceramicznego Schott i korpusem w kolorze białym. Mocny promiennik HEATSCOPE Spot jest dostępny z czarną lamelową kratką ochronną i korpusem w kolorze tytanowym lub białą lamelową kratką ochronną i korpusem w kolorze białym.

Czy przewód zasilający jest dostępny również w kolorze białym?

Tak. W przypadku promienników w kolorze białym, przewód zasilający jest również w kolorze białym.

Sterowanie promiennikami podczerwieni HEATSCOPE

Czy mogę regulować promienniki podczerwieni HEATSCOPE za pomocą zwykłych ściemniaczy?

Nie, za pomocą zwyczajnych ściemniaczy nie jest możliwa regulacja promienników podczerwieni z powodu zbyt wysokiego natężenia prądu. Do promienników HEATSCOPE Vision oraz Spot można dodatkowo nabyć opcjonalny, trzystopniowy system zdalnego sterowania (sterowanie: włączanie/wyłączanie oraz poziomy mocy: 100%, 80%, 50%).

Czy do każdego promiennika ciepła HEATSCOPE potrzebuję oddzielnego nadajnika zdalnego sterowania?

Nie, za pomocą jednego nadajnika można obsłużyć kilka promienników. W przypadku promienników Vision i Spot wystarczy tylko nakierować nadajnik na odpowiednie urządzenie, a następnie zwiększyć lub zmniejszyć jego moc.

Jakie zalety ma zdalne sterowanie?

Za pomocą nadajników zdalnego sterowania możliwe jest włączanie i wyłączanie promienników, a także wybór pomiędzy trzema różnymi poziomami mocy (Zero: włączanie/wyłączanie, 100%, 80%, 66%; Vision i Spot: włączanie/wyłączanie, 100%, 80%, 50%).

Dostawa i termin realizacji zamówienia

Jak długo trzeba czekać na realizację zamówienia?

Ponieważ wszystkie promienniki podczerwieni HEATSCOPE są produkowane wyłącznie w Niemczech (Made in Germany), jesteśmy w stanie bezpośrednio wpływać na proces ich produkcji. Dzięki temu czas realizacji zamówienia jest skrócony do minimum (z reguły wynosi on 5–10 dni). W przypadku zwiększonego zainteresowania konkretnymi modelami może jednak dochodzić do niewielkich opóźnień.

Rękojmia i gwarancja

Co zrobić w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej usterki?

Usterki urządzeń nie są niczym przyjemnym – ani dla Państwa, ani dla nas. Dlatego pragniemy Państwa z góry przeprosić za wszelkie ewentualne trudności!

W przypadku usterki prosimy najpierw zwrócić się do sprzedawcy, od którego zakupili Państwo urządzenie. Skontaktuje się on z nami, aby omówić dalszy sposób postępowania. Urządzenia, które nie zostały zakupione bezpośrednio od nas, muszą być zawsze zwracane za pośrednictwem sprzedawcy. Z całą pewnością uzyskają Państwo od niego wszelką potrzebną pomoc!

Na jak długo udzielana jest gwarancja na urządzenia?

Okres gwarancji na wszystkie promienniki podczerwieni HEATSCOPE wynosi 2 lata od daty zakupu. Prosimy o zachowanie przez ten okres oryginału dowodu zakupu. Dokument ten warto przechowywać również po upływie okresu gwarancji.

Co należy zrobić w przypadku wystąpienia usterki po wygaśnięciu gwarancji?

Jeżeli gwarancja wygasła, a w urządzeniu pojawiła się usterka, prosimy o bezpośredni kontakt z nami. W takim przypadku skontrolujemy urządzenie i przedstawimy Państwu kosztorys naprawy promiennika lub zaproponujemy optymalny sposób postępowania w danej sytuacji.