Technomac » Jak czyścić deski kompozytowe?

+48 602 137 157 | pn - pt od 10.00 do 18.00 phone icon
17.08.2022
Udostępnij na Facebooku! Tweetnij!

Jak czyścić deski kompozytowe?

Jak czyścić deski kompozytowe?

Taras jest dla wielu osób kwintesencją wypoczynku. Służy on także bardzo często jako miejsce spotkań towarzyskich. Dlatego też zarówno wygląd, jak i stan tarasu są niezwykle istotne. Najpopularniejszym budulcem dla tego typu konstrukcji jest dziś deska kompozytowa, która wyróżnia się swoją trwałością.

Regularne czyszczenie deski tarasowej sprawia, że taras zawsze wygląda idealnie. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby mycie desek kompozytowych odbywało się zgodnie z pewnymi zasadami. Jak myć taras kompozytowy? W jaki sposób pozbywać się najbardziej uciążliwych plam i brudów? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych i praktycznych porad!

Rodzaje preparatów czyszczących

Deski kompozytowe znane są ze swojej trwałości. Często nawet określane są mianem bezobsługowych! Nie zmienia to jednak faktu, że deski typu WPC także się brudzą. Liście, żywica, kurz i brud niesione przez wiatr – to tylko niektóre z czynników sprawiających, że deski muszą być czyszczone regularnie.

Panele WPC wyróżniają się odpornością na wilgoć, nasiąkanie i czynniki biologiczne. Z tego też powodu podstawowym sposobem ich mycia jest po prostu woda. Jednak zdarza się, że brud, który nagromadził się przez kilka miesięcy, często nie ustępuje nawet myjkom ciśnieniowym. Wówczas trzeba użyć środka czyszczącego. W przypadku niewielkich zabrudzeń najczęściej używany jest delikatny detergent.

Płyn do mycia naczyń rozcieńczony z odpowiednią ilością wody poradzi sobie z większością plam. Jeżeli jednak plamy nie schodzą, to wówczas należy sięgnąć po specjalistyczne środki, które przeznaczone są specjalnie do czyszczenia desek kompozytowych.

Czyszczenie deski tarasowej krok po kroku

Sposób czyszczenia deski tarasowej ma duże znaczenie. Jeżeli chcesz, aby Twój taras zawsze wyglądał nienagannie i czysto, poznaj cały proces krok po kroku!

  1. Na samym początku zmyj powierzchnię tarasu mopem zamoczonym w wodzie z łagodnym detergentem. Twój płyn do naczyń sprawdzi się doskonale. Możesz użyć także gąbki lub ścierki.
  2. Zmyj detergent wodą. Jeżeli niektóre zanieczyszczenie nadal pozostają na powierzchni desek, użyj wówczas myjki ciśnieniowej. Ważne, aby ciśnienie wody nie przekraczało 100 bar, ponieważ wyższe może uszkodzić powierzchnię deski.
  3. Trudne do usunięcia plamy zmywaj za pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia desek kompozytowych. Najczęściej są one w sprayu, co ułatwia ich precyzyjną aplikację.
  4. Zabrudzenia, które są wyjątkowo odporne na preparaty, można usunąć za pomocą papieru ściernego o gradacji od 400 do 800. Pamiętaj, aby szlifowanie wykonywać wzdłuż ryflowania deski. Używaj do tego niewielkiej siły, aby nie uszkodzić powierzchni tarasu.

Sprawdź nasz wpis: Jak zadbać o deskę kompozytową?

Usuwanie tłustych plam z desek kompozytowych

Tłuste plamy potrafią być wyjątkowo trudne do usunięcia. Jeżeli masz taką plamę na swoim tarasie z desek kompozytowych, użyj specjalnych preparatów do czyszczenia tego typu powierzchni. Środki te skutecznie rozpuszczają tłuste zabrudzenie i jednocześnie nie uszkadzają struktury wewnętrznej i powierzchni WPC.

Używanie domowych sposobów na tłuste plamy, takich jak środki odtłuszczające na oleje i tłuszcze, także pozwala na skuteczne wyczyszczenie desek kompozytowych. Warto jednak pamiętać, że stosowanie agresywnej chemii może mieć negatywne konsekwencje dla powierzchni Twojego tarasu. Dlatego też po zastosowaniu takiego preparatu musisz szybko spłukać powierzchnie desek dużą ilością wody.